Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego
Kraków Opatkowice

Aktualności | Facebook

Rys historyczny
Nazwa wioski Opatkowice, a obecnie osiedla, wywodzi się od leżącego nieopodal opactwa tynieckiego. Ziemie dzisiejszych Opatkowic najprawdopodobniej już od czasów króla Bolesława Chrobrego należały do tegoż opactwa. Po raz pierwszy Opatkowice wymieniane są w 1229 r. wraz z innymi wioskami w liście papieża Grzegorza IX i określone jako leżące nad Wilgą i należące do opactwa tynieckiego.
W 1816 r. wraz z kasatą zakonu majątek opactwa został przekazany na rzecz Funduszu Religijnego. W 1902 r. w wyniku zabiegów kard. Jana Puzyny u cesarza Franciszka Józefa dobra Funduszu Religijnego zostały przekazane w użytkowanie biskupstwu krakowskiemu jako tzw. „dotacja stołowa”. W 1934 r. Arcybiskupstwo Krakowskie stało się pełnoprawnym ich właścicielem. Po wojnie (w 1950 r.) majątek kościelny znacjonalizowano, tworząc tu PGR. Dopiero w 1994 r. nieruchomość ok. 50 ha Komisja Majątkowa w Warszawie zwróciła Archidiecezji Krakowskiej.

Mieszkańcy Opatkowic do roku 1986 uczęszczali do kościoła parafialnego w Gaju, a także do kościoła w Borku Fałęckim. Nauka religii od czasu powstania szkoły tj. od 1897 r. aż do roku 1951 odbywała się w szkole. Później z niewielką przerwą prowadzona była w domach prywatnych. Wreszcie od 1974 aż do 1990 roku w kapliczce przy Zakopiance. Od tego zaś czasu aż do chwili obecnej w Szkole Podstawowej nr 134 im. Stanisława Lema.

Parafia Kraków Opatkowice

XXIII Niedziela Zwykła (8 września 2024 r.)

Kalendarz liturgiczny na najbliższy tydzień:

Poniedziałek - wsp. bł. Anieli Salawy, dziewicy

Czwartek - wsp. Najświętszego Imienia Maryi

Piątek - wsp. św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła

Sobota - Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Zapraszamy na dodatkową Mszę św. o godz. 8.00.

Przypominamy, iż w każdą sobotę o godz. 20.30 (do końca września) odmawiamy różaniec przy grocie Matki Bożej. Zapraszamy do wspólnej modlitwy. W następną niedzielę na Mszy św. o godz. 11.30 zostaną poświęcone plecaki i przybory szkolne dla dzieci z klas pierwszych. We wtorek 17 września organizujemy pielgrzymkę do Mogiły. Są jeszcze wolne miejsca. Zapisy w zakrystii. Koszt pielgrzymki wynosi 20 zł.

Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Jest już wrześniowe wydanie „Rycerza Niepokalanej”. Numer poświęcony jest przykazaniu: „Nie kradnij”. Dla dzieci dostępny jest miesięcznik „Staś”. W tym wydaniu dzieci znajdą plan lekcji na nowy rok szkolny.

Ks. Adam Garlacz, proboszcz

Nabożeństwa fatimskie

Pierwsze soboty miesiąca

Różaniec przy grocie