Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego
Kraków Opatkowice

Aktualności | Facebook

Rys historyczny
Nazwa wioski Opatkowice, a obecnie osiedla, wywodzi się od leżącego nieopodal opactwa tynieckiego. Ziemie dzisiejszych Opatkowic najprawdopodobniej już od czasów króla Bolesława Chrobrego należały do tegoż opactwa. Po raz pierwszy Opatkowice wymieniane są w 1229 r. wraz z innymi wioskami w liście papieża Grzegorza IX i określone jako leżące nad Wilgą i należące do opactwa tynieckiego.
W 1816 r. wraz z kasatą zakonu majątek opactwa został przekazany na rzecz Funduszu Religijnego. W 1902 r. w wyniku zabiegów kard. Jana Puzyny u cesarza Franciszka Józefa dobra Funduszu Religijnego zostały przekazane w użytkowanie biskupstwu krakowskiemu jako tzw. „dotacja stołowa”. W 1934 r. Arcybiskupstwo Krakowskie stało się pełnoprawnym ich właścicielem. Po wojnie (w 1950 r.) majątek kościelny znacjonalizowano, tworząc tu PGR. Dopiero w 1994 r. nieruchomość ok. 50 ha Komisja Majątkowa w Warszawie zwróciła Archidiecezji Krakowskiej.

Mieszkańcy Opatkowic do roku 1986 uczęszczali do kościoła parafialnego w Gaju, a także do kościoła w Borku Fałęckim. Nauka religii od czasu powstania szkoły tj. od 1897 r. aż do roku 1951 odbywała się w szkole. Później z niewielką przerwą prowadzona była w domach prywatnych. Wreszcie od 1974 aż do 1990 roku w kapliczce przy Zakopiance. Od tego zaś czasu aż do chwili obecnej w Szkole Podstawowej nr 134 im. Stanisława Lema.

Parafia Kraków Opatkowice

XVII Niedziela Zwykła (28 lipca 2024 r.)

Kalendarz liturgiczny:

Poniedziałek - wsp. św. Marty, Marii i Łazarza

Środa - wsp. św. Ignacego z Loyoli, prezbitera. O godz. 17.30 zapraszamy na wspólną modlitwę różańcową w intencji Ojczyzny.

Czwartek - wsp. św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła

Piątek - wsp. Matki Bożej Anielskiej. W tym dniu pod zwykłymi warunkami można uzyskać odpust zupełny „Porcjunkuli” za pobożne nawiedzenie kościoła.

W pierwszy czwartek miesiąca zapraszam na Mszę św. o godz. 18.00 oraz adorację Najświętszego Sakramentu. W piątek okazja do spowiedzi będzie od godz. 17.00. W sobotę nabożeństwo fatimskie rozpoczniemy medytacją różańcową o godz. 19.15. Różaniec odmówimy o godz. 19.30. Msza św. zostanie odprawiona o godz. 20.00. Po niej odbędzie się procesja maryjna.

W następną niedzielę po porannej Mszy św. zapraszam członków Róż Różańcowych na spotkanie formacyjne. Również w przyszłą niedzielę zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej już akcji krwiodawstwa w godzinach od 8.00 do 12.00.

Zachęcam do lektury czasopism religijnych. Jest jeszcze kilka numerów lipcowego wydania miesięcznika „Staś” w którym znajdziemy wiele pięknych tekstów dla dzieci oraz niespodzianek.

Ks. Adam Garlacz, proboszcz

Nabożeństwa fatimskie

Pierwsze soboty miesiąca

Maksymilianki 2024